czyli próby z CSS i HTML
forum o css
Blog > Komentarze do wpisu

Kate

Znowu komentarz się rozrósł więc odpowiem w notce:) KATE: Pozwolisz, że skrócę Twój login? Będzie mi wygodniej do Ciebie się zwracać:) W tym co piszesz (chodzi o pierwszy dzisiejszy Twój komentarz) jest racja. Pogmatwałam trochę sprawę wyrażania własnej opinii. Kiedyś, kiedy natknę się na przykład, o jaki mi chodzi (ten negatywny), to wtedy dam Ci znać. Będziesz wówczas wiedziała co miałam na myśli. OK?
A teraz sprawa szablonów;)
AD.1. Ten z gałązką robiłam po Kobiecie. Tak często jest, że ten sam szablon ze w zględu na pasujący nam układ szpalt używamy do różnych projektów. Zmieniłam najpierw tło, grafikę i kiedy została mi ramka z poprzedniej kobiety, stwierdziłam, że rewelacyjnie pasuje (okolicznośći powstawania tego szablonu i Bliźniaka opisałam na swoim blogu). Właśnie przez to, że daje ciepło. Bałam się, że czerń i biel z szarościami będą zbyt chłodne.
Można powiedzieć, że brąz zaistniał przez przypadek. Zastanawiam się o jakich pastelach myślisz.
Jeśli chodzi o różne rozdzielczości, to jeszcze dodaj do tego różne przeglądarki. Dopóki nie miałam statystyk na blogu, nawet pojęcia nie miałam, że jest ich aż tyle. Sama korzystam z trzech. Szablony robię na Operze, sprawdzam je oczami FF i IE. Często działają przygnębiająco. Np. bordery. Staram się używać solid, bo te trójwymiarowe mają w każdej przeglądarce inne kolory. Kate, nie zadowolisz wszystkich, przeglądarki nie są zsynchronizowane, ale mają opcję powiększania czcionki:)
Ad.2. Brawo! Złapałaś mnie na bliźniaku. Ten kawałek płatka mialam usunąć i do końca się wahałam. Minus jego, to to, że jest ucięty, plus, to to, że zapełnia przestrzeń, która moglaby być za duża bez niego. Ale skoro i Ty zwróciłas na to uwagę, to chyba będę musiała go usunąć. Body nie jest białe:) A dlaczego jest takie, to też piszę w notce na moim blogu.
Ad.3 Kobieta, ramkę do obrazka w wąskiej szpalcie można zrobić tylko programem graficznym. Ale wtedy musiałabym zrezygnować z ramki wąskiej szpalty, bo dziwnie by wyglądała ramka w ramce. Tu udało mi się dobrać tło pasujące do obrazka i nawet zadowolona byłam, że obrazek jest węższy od szerokośći szpalty, bo przejscie do dolnej sześci, czyli zakładek, stało się bardziej naturalne.
Co do pola na wpisanie komentarzy, to nie wiem, o które Ci chodzi. Czy to, gdzie są trzy pola jedno nad drugim? Tu rzeczywiście poległam. W CSS wpisałam kolor i nie wiem dlaczego się nie wyświetla. Muszę zapytać o to fachowca:)
Aby zmienić info pod tekstem należy wpisac w arkusz CSS

.IPTlinkuj {}
.IPTkomentuj {}
.IPTautor {} 
.IPTkategoria {}
.IPTczas {}
.InfoPodTekstem {kolor tła} - jeśli chcesz, aby przecinki były niewidoczne.

wtorek, 02 października 2007, irytek05

Polecane wpisy

Komentarze
kate_mac
2007/10/04 11:15:53
wielorybie komentarze rules; ten chyba też nieco urośnie ;)
W sprawie opinii nie mam jednoznacznego zdania i lubię jak ktoś próbuje mnie przekonać do swoich racji ;)
W sprawie rozdzielczości, przeglądarek, itp. to fakt nie ma co stosować się do wymagań wszystkich ale ostatnio chodzi za mną kwestia osób mogących mieć problemy ze wzrokiem (to mogą być osoby starsze albo niedowidzące z powodu jakiejś przewlekłej choroby); generalnie to chodzi za mną problem osób starszych w ogóle ale to inna bajka.
Szablony
GAŁĄZKA – czarno-biały z definicji jest chłodny; co do pasteli to sama nie wiem; lubię ten kolor #856363 ale nie jestem pewna czy pasuje; w zasadzie ten szablon kojarzyłby mi się z dwiema kategoriami: mroczne albo japońskie (ale nie orientalne tylko nowoczesne) i w sprawie kolorów poszłabym właśnie tymi tropami
BLIŹNIAK – ach ten płatek; myślę że mas kilka możliwości rozwiązania problemu półpłatkowego
1. możesz mu dorobić resztę kopiując fragment jakiegoś innego
2. możesz go usunąć (proste rozwiązania są zawsze najskuteczniejsze)
3. możesz cały obrazek (albo tylko jego część) przesunąć w stronę krawędzi
4. Możesz go zostawić ( no bo niby z jakiej racji ten niepełny patek miałby być dyskryminowany)
KOBIETA z tą ramką to się zgadzam całkowicie; tak jak jest jest w porządku; zmieniając jeden element musiałabyś zastanowić się nad ddopasowaniem do niego pozostałych
Pole na wpisanie komentarzy – tak mam na myśli to potrójne; Login i URL są ok. ale hasło w kobiecie i gałązce jest białe ale to wiesz sama
Info pod tekstem – dzięki to mi się przyda i to bardzo; rozwiązuje kilka problemów które miałam z szablonem na głównym blogu
-
prowincjonalna_nauczycielka
2007/10/06 08:19:08
Irytku,
pisałam już na szablon team, ale nie wiem czy tam zaglądasz;)
Bardzo podoba mi się Twój najnowszy szablon z kobietą. Chętnie bym z niego skorzystała, ale nie mieszczą mi sie w nim zdjęcia. Dałoby się go nieco poszerzyć?
Chodzę to Twoich bloxach i zachwycam się szablonami, które masz u siebie. Podziwiam:)
Mo.
-
2007/10/06 11:10:23
KATAE: Tobie odpowiem w szerszej wypowiedzi, ale troszkę później;)
-
2007/10/06 11:18:26
PROWINCJONALNA_NAUCZYCIELKA: zaglądam na szablon_team, ale wczoraj byłam tak zajęta, że nie miałam czasu:). Myślę, że da się poszerzyć szeroką szpaltę, jest tylko pytanie, czy ja sobie z tym poradzę, bo może nie wiesz, ale dopiero się uczę robić szablony i nie wszystko potrafię. Często przy poszerzaniu szpalt szablon się rozłazi w IE. Obiecuję pomyśleć i spróbować, a nawet popytać osoby bardziej doświadczone. Jednak musiałabyś powiedzieć o ile miałaby być szersza szpalta.
Pozdrawiam:)
-
2007/10/06 16:02:37
KATE: Już chyb awspominałam, że przeglądarki mają opcję zwiększania czcionki, nieraz z niej korzystam. Poza tym jednostki miary czcionek różnie odbierają różne przeglądarki. Mam gdzieś adres do ciekawych spostrzeżeń i rad, gdy go odszukam, to podam Ci.
Co do koloru 856363, mnie tez się podoba, jednak nleży do tych trudniejszych. Jest chłodny i trudno mu wybrać kolor odpowiedni, a łacząc z inymi trzeba się pilnować, aby nie wpaść w róż:) Choć teraz robię, wściekle kolorowe szablony, aż sama się sobie dziwię i nawet podoba mi się to. Bo tak jak mówiłam, o klimacie decyduje grafika. Mnie gałązka w pierwszej chwili skojarzyła się z japonią, delikatnością i wdziękiem kobiety w kimonie.
Z bliźniakiem jeszcze nic nie zdecydowałam, a to z braku czasu. Najprawdopodobniej zamaluję ten płatek na czarno.
Pozdrawiam:)
-
Gość: , *.chello.pl
2007/10/06 19:28:05
Hm, problem polega na tym, że nie wiem o ile szpatla musi być szersza...
Ok, zostawmy jak jest. Korzystam z Twojego prasowego szablonu i niech tak zostanie:)
-
kate_mac
2007/10/07 16:00:08
W sprawie czcionek
„jednostki miary czcionek różnie odbierają różne przeglądarki”
tego nie wiedziałam; to jeszcze bardziej utrudnia sprawę 
(nie mówiąc już o tym że IE czasami tak dziwnie wyświetla że zastanawiam się kto może korzystać z takiej przeglądarki)
Adres mile widziany. Czytam wszystko choć po angielsku wychodzi mi to zdecydowanie słabo ale jak poćwiczę to może i po angielsku znaczę czytać ;)
W sprawie kolorów szablonów
kolorystyka jaką ma Orliński jest zabójcza ale mimo to zaglądam tam czasem
Co do gałązki to takie japońsko-delikatne skojarzenia też mam (aż mnie naszła ochota na Lalki Kitano).
W sprawie innych spraw
Mam pytanie: jak na poziomie edycji notki wstawić pionową kreskę? Taką jaką zrobiłaś w Pozycja społeczna kobiety. I czy wiesz może jak w CSS można kontrolować jej wygląd i odległość od krawędzi.
-
2007/10/07 18:21:52
KATE: Moje statystyki blogowe mówią, że niestety z IE korzysta większość odwiedzających. Potem jest FF, a dopiero za nim moja ulubiona, najpiękniej, najwierniej pokazująca Opera:) Taisha, która jest niepodważalnym autorytetem, na moje utyskiwania na IE, powiedziała, że rzeczywiście to jest denerwujące, ale tak się dzieje, gdyż IE wyłapuje ponoc błędy, na które przymykają oko inne przeglądarki. Może tak jest, ale czytałam gdzieś, że jedynie Opera odczytuje wszystkie znaki w CSS.
Nie wiem jak pokazuje rzeczywistość IE w wersji 7.0. Ja mam poprzednią szóstkę. Podobno siódemka trochę się "ucywilizowała";)
Adresu jeszcze nie znalazłam, mam ich całe multum i tak to jest, że jak potrzebne, to wtedy się chowają;)
Niestety ja po angielsku nawet słabo nie potrafię:( To rzeczywiście utrudnia życie, ale nie stawia na straconej pozycji:)
O kresce pionowej napiszę specjalną notkę, bo to dotyczy arkusza CSS.
-
2007/10/07 19:45:04
Irytku,
dzięki za chęć pomocy. Ale pomyślałam, że nie będę Cię fatygować. Kiedyś trafię na taki Twój szablon, który i przypasuje moim gustom (większość przypasowuje) i w którym zmieszczą się zdjęcia.
Pozdrawiam i życzę udanych szablonów.
-
2007/10/07 22:14:53
PROWINCJONALNA_NAUCZYCIELKA: mam nadzieję, że coś Ci kiedyś przypasuje rozmiarowo. Postaram się o Tobie pamiętać robiąc szablony:)